آبدومینوپلاستی

تعداد بازديد: 6504
بيمارستان مادر و كودك غدير آبدومينوپلاستي يكي از شايع ترين مراجعات در جراحي هاي زيبايي، بدشكلي ها و نازيباییهای شكم است به قسمی كه برجستگی بيش ازحد نا متعارف شكم، شلي و افتادگی پوست شكم و وجود چين های متعدد در پوست شكم هنگام نشستن كه پوشيدن بسياری از لباسها را غيرممكن ميسازد يا وجود تركهای فراوان در پوست شکم چنان آزاردهنده است كه بيمار را ترغيب به انجام عمل جراحي مي كند. ابدومينوپلاستي یا جراحی زیبایی شکم با رایجترین شیوه آن، یعنی تامی تاک، یکی از عمده ‌ترین اعمال جراحی برای کاستن حجم چربی و پوست قسمت‌های تحتانی و میانه شکم است که عضلات جدار شکم نیز در آن جمع شده و منظم دوخته می‌شوند.


ابدومينوپلاستي چيست؟

ابدومينوپلاستي (abdominoplasty) یا عمل جراحی زیبایی شکم، اقدامی تهاجمی جهت صاف و کشیده کردن شکم به وسیله ی خارج کردن پوست وچربی اضافی و سفت کردن عضلات جدار شکم میباشد. ابدومينوپلاستي برخلاف اعمال جراحی محدود مثل پلک یا بینی یک اقدام جراحی عمده محسوب میگردد. و اگر در فکر انجام ابدومينوپلاستي هستید بهتر است قبل از عمل اطلاعات کافی در مورد آن به دست آورید و با چشمانی باز تصمیم بگیرید. ابدومینوپلاستی برای بیماری مناسب است که تمام اقدامات غیر تهاجمی تر مثل رژیم و ورزش و... را امتحان کرده و نتیجه نگرفته و در حال افزایش وزن نیست.


روش انجام آبدومينوپلاستي کلاسيک (tummy tuck) چگونه است ؟

ابدومینوپلاستی یا عمل تامی تاک یک جراحی وسیع است که نیاز به بیهوشی عمومی دارد. این جراحی می تواند از یک تا پنج ساعت طول بکشد. بسته به مورد شما ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بستری شوید. در این عمل، لیپوساکشن ( برداشتن چربی های شکم ) انجام می شود و قسمت اضافه پوست شکم نیز از طریق یک برش جراحی بزرگ زیر شکم برداشته می شود. نتیجه نهایی، شکم تخت با یک اسکار بزرگ در سرتاسر شکم است. از دیدگاه زیبایی، شکمی ایده آل است که مسطح بوده و فاقد هرگونه خطوط استریا و پوست اضافه باشد. علاوه بر این عضلات شکمی سفت بوده و تنها یک لایه چربی متوسط روی آن را پوشانده است.آبدومینوپلاستی باعث سفت شدن شلی و افتادگی پوست شکم می شود و نیز موجب مسطح شدن ( صاف تر ) و لاغر شدن شکم و بازگرداندن شکم به حالت اولیه خود می شود یعنی تا حد امکان خطوط استریا و چین و چروک ها و ترک های سطح پوست را از بین می برد.


انواع روش ابدومینوپلاستی

این روش جراحی زیبایی شکم به سه روش انجام می شود:

  1.  مینی ابدومینوپلاستی: در این روش آبدومینوپلاستی یک برش کوچک بر روی شکم ایجاد می شود، مدت زمانی که طول می کشد تا مینی ابدومینوپلاستی انجام شود حدود 2 ساعت است، این روش بریا افرادی مناسب است که دارای چربی و پوست اضافه در پایین شکم هستند.
  2.   ابدومینوپلاستی کامل: در این نوع آبدومینوپلاستی یک برش کامل از یک سمت پهلو به سمت دیگر پهلو زده می شود و برای افرادی مناسب است که افتادگی زیادی در ناحیه شکم دارند.
  3.   ابدومینوپلاستی گرداگرد: این نوع جراحی نسبت به دو روش دیگر وسیع تر بوده و بیمار در طی جراحی به دو صورت ( روی شکم و به پشت ) روی تخت قرار می گیرد، در این روش برش تا پشت ادامه دارد.


چه کسی بهترین کاندید برای عمل جراحی ابدومينوپلاستي است؟

بهترین کاندید برای این عمل افرادی هستند که شکم های بزرگ و پر چربی دارند که پوست آن آویزان است و با رژیم غذایی یا برنامه منظم ورزشی لاغر نمی شوند ولی در عین حال دیگر قسمت های دیگر بدن آنها متناسب است ، این جراحی به ویژه یرای خانمهایی که حاملگی های متعدد داشته اند وپوست شکمشان دچار کشش شده و از طرفی عضلات شکمشان موقعیت طبیعی خود را از دست داده توصیه می شود ، این عمل جراحی همین طور برای افراد پیری که خاصیت ارتجاعی پوستشان را از دست داده اند و دچار چاقی و لاغریهای مکرر شده اند نیز توصیه می شود.

از طرفی افرادی که تصمیم به کاهش وزن شدید دارند ویا خانمهایی که قصد بار دار شدن دارند نباید از این عمل جراحی استفاده کنند که توجیه آن نیز این است که در طی این عمل جراحی عضلات راست شکم کنار یکدیگر فیکس می شود ولی در طی حاملگی ودر نتیجه رشد جنین این عضلات از هم دور شده و شکم باز به وضعیت قبل از آبدومینوپلاستی بر می گردد.

با استفاده از این عمل جراحی ،افراد می توانند اعتماد به نفس بیشتری نسبت به ظاهر خود پیدا کنند،ولی بهتر است قبل از عمل در مورد توقعاتی که از نتایج این جراحی دارند و همین طور در مورد نگرانی های خود با جراح مربوطه صحبت کنند تا در مورد این مسائل و نتیجه عمل با هم به توافق مورد نظر برسند.


عوارض و خطرات ابدومينوپلاستي

سالانه هزاران عمل آبدومینوپلاستی موفق در سطح دنیا انجام می شود،خصوصا اگر این عمل توسط یک جراح ماهر وبا تجربه دراین زمینه انجام شود،نتیجه عمل عموما رضایت بخش است .با این وجود همیشه خطرات و عوارض خاصی ممکن است همراه با این جراحی دیده شود.

عوارض نادری مثل درد، کبودی، سفتی و تشکیل لخته های خونی در ناحیه عمل و بی حسی موقت پوست انتهایی محل عمل برای چند هفته ممکن است بوجود بیاید.

جلوی عوارض را می توان با انجام درست و به موقع سفارشات جراح معالج قبل و بعد از عمل و تحرک داشتن بعد از عمل جراحی (در اولین فرصتی که فرد توان راه رفتن دارد) به حداقل و صفر کاهش داد.


قبل از انجام عمل آبدومينوپلاستي، چه توصيه هايي به بيمار مي شود؟

  1.  توقف مصرف سيگار، 4 تا 6 هفته قبل از عمل.
  2.   مصرف مولتي ويتامين روزانه.
  3.   قطع مصرف آسپرين با ساير داروهاي رقيق کننده خون با نظر پزشک معالج.
  4.   پرهيز از مصرف تمامي مکمل هاي غذايي و گياهي که توسط جراح تائيد نمي شوند.
  5.   انجام آزمايش هاي روتين قبل از عمل مانند CBC، قندخون، اوره، کراتينين، تست هاي انعقادي و ساير آزمايش ها طبق نظر جراح.
  6.   استفاده از شکم بند به مدت 2هفته قبل از عمل،توسط بعضي جراحان توصيه مي شود.آبدومینوپلاستی#abdominoplasty#جراحی زیبایی شکم#ابدومينوپلاستي کلاسيک#تامی تاک#tummy tuck#لیپوساکشن#شکم بزرگ#افتادگی پوست شكم
اخبار
.تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بیمارستان مادر و کودک می باشد
طراحي و اجرا: واحد فناوري اطلاعات بيمارستان مادر و كودك غدير