افزایش قد کودکان

تعداد بازديد: 15859
بيمارستان مادر و كودك غدير افزایش قد کودکان اکثر پدرها و مادرها خواهان قد بلند شدن کودکان خود هستند. امروزه قد کودکان بسیار بلندتر از قد والدینشان در دوران کودکی می باشد. به هرحال کودکانی نیز هستند که نسبت به هم سن و سالان خود قد کوتاه تری دارند. والدین این کودکان دنبال راهی سالم برای افزایش قد آنها هستند. شما ممکن است تبلیغات زیادی در مورد افزایش قد در تلویزیون یا روزنامه و مجله دیده باشید، بدون شک بسیاری از آنها جعلی می باشد.


چه عواملی در رشد و افزايش قد كودكان تاثیر دارد؟

پزشکان متخصص معتقدند ژنتیک مهمترین عامل تعیین کننده قد است. یعنی وراثت حرف اول را در بلند قد شدن یا کوتاه قد شدن فرزند شما می‌زند. یعنی اگر والدینی خودشان قد کوتاهی داشته باشند احتمالا فرزندشان هم چندان قد بلند نمی‌شود. اگر قد پدری ۱۶۵ سانتی متر و قد مادر ۱۵۵ سانتی متر باشد، قد فرزند آنها هیچ وقت ۱۸۵ سانتی متر نمی‌شود مگر اينکه فرد دچار بيماریهايی مانند هيپوگوناد شده باشد. اما پدر و مادر قد بلند می‌توانند در آینده فرزند قد بلندی داشته باشند و البته اگر عوامل محیطی جلوی رشد مناسب کودک را نگیرد.
اما عوامل محیطی چیست؟ عوامل محیطی تاثیر زیادی بر رشد جسمانی کودک بعد از تولد دارند. تغذیه مناسب و علمی،خواب و استراحت،آب و هوا، فعالیت بدنی ارتفاع، وضعیت اجتماعی،اقتصادی و...


افزایش قد کودکان چه عواملی در رشد و افزايش قد كودكان تاثیر دارد؟
در اینجا راه های طبیعی و سالم برای افزایش قد کودک را برای شما بازگو می کنیم.


رژیم غذایی متعادل برای رشد

اولین گام برای داشتن قد و وزن ایده آل و نرمال داشتن یک تغذیه مناسب است. اگر خواهان قد بلندی برای فرزندتان هستید او را از همبرگر، نوشابه و چیپس دور نگه دارید و یک رژیم غذایی سالم را جایگزین تنقلات کنید. یک رژیم غذایی متعادل و سالم از هر جهت به فرد قدرت و نیروی بیشتری می دهد. سعی کنید انواع مختلفی از مواد غذایی مغذی را در وعده های غذایی خود داشته باشید. ترکیبی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین، در یک وعده تنها از کربوهیدرات یا چربی استفاده نکنید. به عنوان بخشی از یک رژیم سالم پروتئین بدون چربی را در وعده های خود بگنجانید به عنوان مثال استفاده از مرغ، گوشت، سویا، ماهی و محصولات لبنی بسیار توصیه می شود. این پروتئین ها به ساخت عضلات کمک کرده، استخوان ها را تقویت و باعث تحریک هورمون های رشد در بدن می شود. از مصرف کربوهیدرات های ساده مانند کیک و شیرینی، پیتزا و نوشابه پرهیز کنید. سعی کنید بیشتر از موادی که ویتامین D و کلسیم دارند استفاده کنید. محصولات لبنی و سبزیجاتی که برگ سبز دارند منبع خوبی برای کلسیم هستند. مطالعات نشان می دهد مصرف روی تاثیر زیادی در تحریک هورمون های رشد دارد، بنابراین سعی کنید در رژیم غذایی موادی که سرشار از روی هستند مانند جوانه گندم، دانه کدو، بادام زمینی، خرچنگ و کدو تنبل را بگنجانید.


ورزش و تمرينات كششي

محققان معتقدند در بدن ما انسان ها و در استخوان‌های بلند، ناحيه‌ای غضروفی وجود دارد که به مرور تبديل به استخوان می‌شوند. در دوران بلوغ، به علت بالا رفتن مقدار هورمون‌های جنسی غضروف رشد بسته می‌شود. يعنی بلوغ يک مرحله فيزيولوژيک است که فرد جهشی در رشد قد پيدا می‌کند و بعد از کامل شدن بلوغ، سرعت اين جهش کم می‌شود. معمولاً در دخترها، ۲ سال بعد از اولين عادت ماهيانه و در پسرها، ۲ تا ۳ سال بعد از اولين انزال، غضروف رشد بسته می‌شود و رشد قدی متوقف می‌شود. پس ورزشهای هوازی و تمرینهایی که باعث رشد غضروفها می‌شود باید در لیست ورزشهای دروان کودکی قرار بگیرد مانند:
 1.  والیبال و بسکتبال
 2.   شنا
 3.   دوچرخه سواری
 4.   ژیمناستیک بعد از ۹ سالگی
 5.   تمرین‌های کششی
 6.   تمرینات بارفیکسی
 7.   بارفیکس
 8.   طناب بازی
 9.   پیاده روی و دوی آهسته
 10.   یوگا
 11.   پرش
تمرينات كششي، راهی موثر برای افزایش قد کودکان به شمار می رود. برای مثال چند نمونه تمرین کششی ساده را برای شما بازگو می کنیم. از کودک بخواهید کنار دیوار بایستد و دستان خود را بالا برده و تا جایی که می تواند آنها را بکشد. سپس روی زمین نشسته و پاهای خود را به طرف جلو بکشد. این تمرینات ساده را هر روز ده بار تکرار کنید. تمرین دیگر به این صورت است که کودک روی زمین نشسته و پاهای خود را باز کند سپس با خم کردن کمر سعی کند دستانش را به انگشتان پا نزدیک کند. برای هر پا ۴ مرتبه این حرکت را تکرار کنید. این حرکات برای افزایش طول ستون فقرات کمک کرده و به افزایش قد منجر می شود.


افزایش قد کودکان


چه عواملی باعث کاهش قد کودکان می‌شود؟

گاهی کودک تحت تاثیر عوامل محیطی و بیماریها ممکن است دچار کوتاهی قد شود. این عوامل عبارت است از:
 1.  تغذیه نامناسب
 2.   آسیبهای دوران کودکی قبل از بسته شدن صفحه رشد که می‌تواند باعث توقف رشد، کوتاهی قد، انحراف محور طولی استخوان، پای پرانتزی یا پای ضربدری شود.
 3.   بیماری‌های متابولیک و مادرزادی، مثل راشیستیم، آکرومگالی و آکندروپلازی و…
 4.   وضعیت بدنی و عادتهای نادرست. مثل بد ایستادن، بدنشستن و راه رفتن به صورت خمیده یا کج.


قد نهایی کودک چگونه محاسبه می‌شود؟

قد نهايی کودک براساس ميانگين قد پدر و مادر در نظر گرفته می‌شود. براي پسرها ۵/۶ سانتی متر به عدد ميانگين بدست آمده اضافه و برای دخترها ۵/۶ سانتی متر از عدد ميانگين بدست آمده کم می‌کنند. سپس برای تعيين قد نهايی، عدد بدست آمده را برای پسرها، در محدوده منفی ۷ تا مثبت ۷ و براي دخترها در محدوده منفی ۵ تا مثبت ۵ تعيين می‌کنند. اين محدوده اطمينان، به علت ژنتيک در نظر گرفته شده است که تغذيه، محيط زندگی و زمان بلوغ در آن تاثيرگذار است.


چه ورزشهای قبل از سن بلوغ ممنوع است؟

 1.  ورزش‌هايی مثل وزنه برداری و کشتی که همراه با وزنه زدن و فشار روی غضروف رشد است جلوی رشد قدی کودک را می گيرند.
 2.   فعالیت ورزشی شدید مثل فوتبال یا دو و میدانی دو تا سه ساعت در رو فشار‌های شدیدی بر صفحات رشد کودک وارد می کند.
 3.   ورزش رزمی، رشد قدی را کند می‌کند.افزایش قد کودکان#بلند قد شدن#قد بلندی#رشد قد پسران#رشد قد دختران#رشد قد نوجوانان#افزایش قد با ورزش
اخبار
.تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بیمارستان مادر و کودک می باشد
طراحي و اجرا: واحد فناوري اطلاعات بيمارستان مادر و كودك غدير