جراحی سر و گردن

تعداد بازديد: 3530
بيمارستان مادر و كودك غدير جراحي سر و گردن قرار گرفتن عناصر حیاتی و مهم بیشمار و وجود ساختمانی پیچیده، سر و گردن را به منطقه‌ای بسیار حساس تبدیل کرده است. بخش مهمی‌ از آموزش متخصصین گوش، گلو، بینی‌ و سر و گردن به فراگیری آناتومی، فیزیولوژی، شناخت و درمان بیماریهای این ناحیه اختصاص می‌یابد. جراحان سر و گردن اغلب متخصص گوش و حلق و بینی بوده و با نام اتولارينوگولوژيست شناخته می شوند. منظور از تخصص اتولارینگولوژی تشخیص و درمان بسیاری از اختلالات و بیماری های مرتبط با سر و گردن می باشد.جراحان گوش، گلو، بینی‌ و سر و گردن در پاره‌ای موارد با مشارکت دیگر متخصصان از رشته‌هایی چون مغز و اعصاب، چشم، فک و صورت و عروق به درمان موارد پیچیده بخصوص سرطانهای گسترده سر و گردن می‌پردازند.


انواع جراحي سر و گردن

 1.  تيروئيدكتومي: در این جراحی تمام یا بخشی از غده تیروئید برداشته خواهد شد.
 2.   تيروئيدكتومي کم تهاجمی: از این روش جراحی، برای برداشتن تمام یا بخشی از تیروئید استفاده می شود و به همین منظور یک برش کوچک به ابعاد 5/1 سانتیمتر در ناحیه مورد نظر ایجاد شده، پاراتیروئید و بافت موجود در اطراف حنجره حفظ می شود.
 3.   پاروتيدكتومي: علت انجام این جراحی معمولاً وجود تومور یا عفونت در غده پاروتید بوده که به دنبال آن این غده برداشته می شود.
 4.   پاراتيروئيدكتومي: به 4 غده ای که بسیار کوچک بوده و در کنار غده تیروئید قرار دارند پاراتیروئید گفته می شود، وظیفه این غدد تولید هورمون هایی به منظور تنظیم سطح کلسیم بدن می باشد.
 5.   منديبولكتومي: برای برداشتن بخشی از فک از این روش جراحی استفاده می شود.
 6.   جراحی بازسازی سر و گردن
 7.   نمونه گیری از توده های سر و گردن یا بیوپسی
 8.   جراحی حنجره به منظور درمان سرطان حنجره
 9.   جراحی غدد بزاقی
 10.   جراحی گردن


علت بروز بیماریهاي سر و گردن

مانند بسیاری از مناطق دیگر بدن، بیشتر بیماریهای سر و گردن به چهار علت زیر است:
 1.  التهابات و عفونتها
 2.   تومورها
 3.   اختلالات مادرزادی
 4.   صدمات ناشی‌ از ضربه
یکی‌ از اندامها و بافتهای مهم در سر و گردن عروق و غدد لنفاوی هستند که بطور وسیع در این ناحیه پراکنده اند. اینها نقش مهمی‌ در دفاع بدن در مقابل عفونتها و سرطانها دارند. در مبحث سرطانها، شناخت گستردگی این بافتها بسیار مهم است. در مراحل پیشرفته تر سرطانهای حلق، حنجره، دهان، بینی‌، گوش، غدد بزاقی و تیروئید غدد لنفاوی در نقاط مختلف گردن ممکن است درگیر شوند. در جراحی‌های سرطان، برداشتن کانون اولیه همراه با پاک سازی گردن ضروریست.

خوشبختانه امروزه متخصصین گوش، گلو، بینی‌ و سر و گردن با بهره گیری از دانش و تجربه و به کار گیری ابزارهاي پیشرفته، قادر به درمان و کنترل بیشتر بیماریهای سر و گردن میباشند. همچنین با پیشرفت‌هایی‌ که در زمینه‌های گوناگون همچون رادیوتراپی، شیمی درمانی، لیزر، فتو دینامیک تراپی و تکنولوژی نانو ایجاد شده، امید به درمان این بیماریها بیش از پیش شده است.جراحی سر و گردن#متخصص گوش و حلق و بینی#تيروئيدكتومي#پاروتيدكتومي#پاراتيروئيدكتومي#منديبولكتومي#بازسازی سر و گردن#بیوپسی#جراحی حنجره#جراحی غدد بزاقی#بیماریهاي سر و گردن#غدد لنفاوی#غده کوچک در گردن#کدام توده در گردن خطرناک است#سرطان گردن
اخبار
.تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بیمارستان مادر و کودک می باشد
طراحي و اجرا: واحد فناوري اطلاعات بيمارستان مادر و كودك غدير