کیست آندومتریوما

تعداد بازديد: 39311
بيمارستان مادر و كودك غدير کيست آندومتريوما کیست شکلاتی، یکی از انواع مختلفی از کیست های تخمدان است که به عنوان آندومتریوم نیز شناخته می شود کیست شکلات،یک کیست یا کیسه ای است که بر روی تخمدان ها که حاوی مایعات و گاهی مواد نیمه جامد هستند، رشد می کند و در این صورت ممکن است به عنوان یک کیست تخمدان پیچیده نامگذاری شود به عبارت ساده، کیست شکلاتی کیست پر خون تخمدانی است. بسیاری از زنان در معرض کیست شکلاتی ،در برخی موارد معمولا در سنین قبل از یائسگی هستند. اندومتریوما یکی از بیماری های زنان وابسته به استروژن است که حدود 5 تا 10 درصد از زنان سن باروری در ایالات متحده آمریکا را تحت تاثیر قرار می دهد.


کیست شکلاتی (آندومتريوما) چطور شکل می گیرد؟

کیست شکلات زمانی شکل می گیرد که بافت اندومتری (بافت از داخل رحم) به طور غیر طبیعی به تخمدان ها متصل می شود و در تخمدان ها رشد می کند. این تکه های سلول های اندومتر کیست های کوچک را ایجاد می کند که در هنگام تحریک توسط هورمون های قاعدگی به کیست های بیشتر تبدیل می شوند. در صورت عدم بارداری، بافت اندومتری در هنگام خونریزی قاعدگی از بدن دفع می شود. با این حال، در مورد آندومتریوز، این اتفاق نمی افتد و در عوض، خون جمع می شود و بافت اطراف را تحریک می کند.


چرا اين كيست را كيست شکلاتي ناميده اند؟

بافت اندومتری داخل کیست تخمدان به هورمون های ماهانه پاسخ می دهد. این بافت خونریزی می کند و داخل این کیست ها را با خون غیر لخته شده پر می کند. کیست های شکلاتی نام خود را از خون قدیمی تیره گرفته اند که مانند شکلات سیاه و غلیظ و تیره است. نامهای دیگر کیست شکلاتی کیست اندومتر، کیست اندومتریوم و کیست شکلاتی تخمدان است.


نشانه های کیست شکلات یا اندومتریوم

علائم کیست شکلات، شبیه به آندومتریوز است، از آنجا که بیماری زمینه های یکسان دارد، همه موارد منحصر بفردی هستند. همانطور که با اکثر شرایط، همه ما واکنش متفاوت داریم. با برخی از کیست ها، بعضی از زنان بدون در نظر گرفتن اینکه کیست چقدر طول می کشد تا از بین بروند، علائم شدید دارند، در حالی که زنان دیگر این گونه نیستند. بنابراین، میزان و شدت علائم همیشه با روند پیشرفت اندومتریوم ارتباط ندارد.


برخی از شایعترین نشانه های اندومتریوم عبارتند از:

 1.  گرفتگی شکم و تورم در طول دوره قاعدگی
 2.   خونریزی غیرطبیعی ، لکه بینی
 3.   پریودهای دردناک
 4.   خونریزی واژینال بیش از حد
 5.   تخلیه تیره رنگ واژن
 6.   ادرار و مدفوع دردناک
 7.   درد در طی رابطه جنسی
 8.   درد در طول تمرینات ورزشی، مانند دراز و نشست
 9.   درد شدید سوزنده که ممکن است نشان دهنده کیست تخمدان باشد و این امر موجب چرخش و قطع جریان خون شده است.
 10.   پارگی کیست های شکلاتی نیز می تواند منبع و علت درد شدید باشد.
 11.   اگر کیست شکلات پاره شود، محتویات آن ممکن است بر روی تخمدانها و سایر ارگانهای لگن تراوش کند.
 12.   این، می تواند منجر به عوارضی مانند؛ چسبندگی (زخم)، عفونت و درد شدید لگن شود.
 13.   یک کیست می تواند ،یک اورژانس جدی پزشکی باشد.


چگونه کیست شکلاتی بر باروری تاثیر می گذارد؟

بسیاری از زنان می خواهند بدانند چگونه کیست شکلاتی بر حاملگی تاثیر می گذارد. بدون برداشتن کیست هم خانم می تواند باردار شود. در صورتی که یک کیست شکلاتی وجود داشته باشد و کوچک باشد شانس بارداری بسیار زیاد است. در اینجا برخی از راه هایی که در آن اندومتریوم می تواند باروری را تحت تاثیر قرار دهد ذکر شده است:
 1.  کیست شکلاتی در حال رشد بر روی تخمدان می تواند از تخمک گذاری تخمک ها جلوگیری کند.
 2.   در برخی موارد، ممکن است تخمک ها از تخمدان یک خانم با کیست شکلاتی آزاد شود، اما اسپرم قادر به نفوذ به دیواره های این تخمک های آزاد شده نیست.
 3.   به علت وجود کیست شکلاتی، ممکن است لوله های فالوپی زخم شوند. این مسئله، به نوبه خود با انتقال تخمک و اسپرم تداخل دارد.
 4.   به غیر از این، کیست شکلاتی می تواند منجر به حاملگی خارج از رحم یا حاملگی لوله ای در خانم های تحت تاثیر کیست شود.
 5.   علاوه بر این، ممکن است برخی مواد دیگر موجود در کیستهای شکلاتی باعث جلوگیری از لقاح تخمک شوند.
کیست های شکلاتی تحت تاثیر هورمون های تولید مثل قرار می گیرند و بنابراین ممکن است عدم تعادل این هورمون های تولید مثل وجود داشته باشد. این، به نوبه خود، می تواند مانع از کاشت تخمک بارور بر روی دیواره رحم و باعث سقط جنین شود.


چگونه اندومتریوم تشخیص داده می شود؟

اگر شما هر کدام از علائم اندومتریوم یا کیست شکلاتی را دارید، متخصص شما می تواند با مشاهده پرونده های پزشکی، در مورد علائم شما و انجام معاینه لگن، بیماری را تشخیص دهد. در حالی که برخی از کیست ها به اندازه کافی بزرگ هستند که، در معاینه لگن احساس می شود، بسیاری از آنها کوچک هستند و نمی توانند با معاینه بالینی شناسایی شوند.
 1.  گاهی اوقات می توان از سونوگرافی، اشعه ایکس یا آزمایش خون نیز استفاده کرد.
 2.   اسکن سونوگرافی، یک روش عالی برای تشخیص کیست های شکلاتی است، زیرا می تواند کیست های بسیار کوچک را نیز انتخاب کند.
 3.   با این حال، امکان تشخیص قطعی اندومتریوز در اسکن اولتراسوند وجود ندارد، زیرا بسیاری از عوامل و شرایط دیگر نیز می توانند باعث ایجاد کیست در تخمدان شوند.
 4.   تشخیص، می تواند با تایید کیست تحت سونوگرافی (و تشخیص خون معمولی از تیره که تشخیص آندومتریوز است) یا با انجام لاپاراسکوپی تایید شود.
 5.   بعضی از زنان هیچ علامتی ندارند، بنابراین تشخیص کیست می تواند توسط سایر انواع معاینه انجام شود.


آيا براي شناسایی کیست شکلاتی زمان مهم است؟

شایع ترین حوادث ناباروری در زنان مبتلا به کیست شکلات در زنان سنین 25 تا 40 سال رخ می دهد. هرچه زودتر شروع به درمان کنند، شانس بیشتری برای داشتن زایمان خواهد بود. حذف زودهنگام کیست توسط جراحی می تواند به کاهش خطر پیشرفت، کاهش علائم و کیفیت زندگی کمک کند. درمان اولیه در مرحله اولیه، باعث کاهش آسیب به تخمدان ناشی از بیماری و با یک روش جراحی کمتر تهاجمی خواهد شد.


آیا عملکرد تخمدان می تواند پس از جراحی حفظ شود؟

پس از حذف کیست شکلاتی، تخریب عظیم بافت تخمدان و کاهش ذخایر تخمدان وجود دارد. حذف با استفاده از جراحی می تواند عملکرد تخمدان را از بین برده، بافت سالم تخمدان را با کاهش جریان خون به تخمدان، بدتر کند.

با پایبندی مناسب به تکنیک های استفاده از اصول میکرو جراحی و پیروی از دستورالعمل های دقیق استفاده از الکتریسیته در جراحی تخمدان، می توان کیست دقیق را از عروق خونی تخمدان جدا کرد. با استفاده از سرنخها به جای دوقطبی انعقاد(الکتریکی) ،می تواند به کاهش تخریب عملکرد تخمدان کمک کند، بدون آسیب رساندن به فولیکول های باقی مانده.کیست آندومتریوما#کیست شکلاتی#کیست تخمدان#آندومتریوم#بافت اندومتری#پریودهای دردناک#کیست شکلاتی خطرناکه#تاثیر کیست شکلاتی در بارداری#ایا کیست شکلاتی باعث نازایی میشود#کیست اندومتریوتیک#علائم کیست شکلاتی
اخبار
.تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بیمارستان مادر و کودک می باشد
طراحي و اجرا: واحد فناوري اطلاعات بيمارستان مادر و كودك غدير