درمان ناباروری و نازایی IVF

تعداد بازديد: 38124
بيمارستان مادر و كودك غدير درمان ناباروري و نازايي IVF حدود ۱۰-۱۵ درصد زوج‌ها نابارور هستند و در اغلب موارد نیاز است از روش‌های کمک باروری که در اصطلاح علمی به آن‌ها (Assisted Reproductive Techniques (ART می‌گویند، استفاده شود. روش‌های کمک باروری انواع بسیار زیاد دارند که از بسیار ساده شروع و به بسیار پیچیده ختم می‌شوند. باید دانست که هر زوجی نیازهای مخصوص به خودشان را دارند و باید روش مناسب همان زوج را به آن‌ها پیشنهاد کرد.IVF مانند IUI یکی از روش‌های کمک باروری (ART) است. برخلاف آی یو آی (IUI) که در آن اسپرم‌های مرد توسط لوله‌ای وارد رحم خانم می‌شوند، در آی وی اف (IVF) تخمک خانم با اسپرم مرد در خارج از بدن، در محیط آزمایشگاه باهم ترکیب می‌شوند و پس از لقاح، جنین حاصله در داخل رحم خانم گذاشته می‌شود.از زمان تولد اولین نوزاد با استفاده از روش درمانی IVF در سال ۱۹۷۸، این روش درمانی، امید تازه‌ ای برای زوج‌های نابارور به وجود آورده است. IVF مخفف اصطلاح In Vitro Fertilization یا لقاح خارج رحمی است.


درمان ناباروري و نازايي IVF


IVF چيست؟

لقاح آزمایشگاهی IVF شیوه‌ای پزشکی است که در آن سلول تخمک بالغ از زن گرفته می‌شود و با اسپرم مرد در خارج از بدن لقاح می‌یابد و رویان حاصل برای ادامه بارداری طبیعی در رحم  همان زن یا زن دیگری کاشته می‌شود


درمان ناباروري و نازايي IVF IVF چيست؟


تلقيح درون رحمي IUI:

در اين روش مايع اسپرم مرد با روش هاي مخصوص شستشوي اسپرم در آزمايشگاه آندرولوژي آماده سازي ميشود و توسط پزشك متخصص به داخل رحم تزريق ميگردد.


لقاح خارج رحمي IVF:

در اين روش نمونه اسپرم و تخمك ( تحت بيهوشي از زن گرفته ميشود ) در آزمايشگاه جنين شناسي در مجاورت هم در محيط كشت مناسب قرار ميگيرند تا اسپرم وارد تخمك گردد و لقاح انجام پذيرد .از اين مرحله به بعد تخمك لقاح يافته به عنوان جنين شناخته ميشود در بعضي مواقع جنين بعد از ۷۲ ساعت و يا ۱۲۰ ساعت فريز ميگردد و يا در صورت مناسب بودن شرايط رحم ، انتقال انجام مي شود تا لانه گزيني انجام گيرد كه در نهايت منجر به بارداري شود .ميكرواينجكشن يا تزريق اسپرم داخل تخمك ICSI:فريز اسپرم (Sperm Freezing)

انجماد اسپرم و نگهداری آن در شرایط مناسب ( که معمولا بانک اسپرم نام گذاری می شود) روشی برای حفظ سلول های اسپرم است. تاریخچه انجماد اسپرم به بیش از 200 سال قبل برمی گردد. Spellazani در سال 1776گزارش كرد كه مایع سیمن یخ زده حیوان در برف، پس از ذوب تحرک اسپرم خود را بدست آورده است. در سال Metegazza متوجه شد كه تعداد كمی ازاسپرم های مایع منی كه به مدت طولانی در حرارت منهای 15 درجه سانتیگراد ذخیره شده بود پس از ذوب دوباره تحرك خود را بدست آورده اند. بعدها بانک اسپرم برای نگهداری اسپرم های حیوانات و انسان پیشنهاد گردید .امروزه فریز اسپرم ، تخمک و جنین ها از اهمیت زیادی برخوردار است. فریز، فرایندی است که طی آن اسپرم ، تخمک و یا جنین در دمای بسیار پایین نگهداری و حفاظت میشوند. دمای بکار رفته معمولاً حدود منهای ۱۹۶درجه سانتیگراد یعنی نقطه جوش نیتروژن مایع است.


درمان ناباروري و نازايي IVF فريز اسپرم (Sperm Freezing)


پی جی دی (PGD)

PGD می تواند برای همه زوج هایی که در روند آی وی اف هستند، انجام شود. اما این آزمایش بیشتر برای زوج هایی مفید است که خطر ابتلا به اختلالات کوروموزومی یا ژنتیکی در آنها زیاد است.با روش مذکور سلامت جنین قبل از انتقال مشخص می‌شود و دیگر جای هیچ نگرانی برای ابتلای احتمالی جنین به بیماری‌های ‍ژنتیکی وجود ندارد و حتی با پی جی دی خانواده‌ها می‌توانند قبل از انتقال جنین از جنسیت جنین نیز مطلع شوند.


درمان ناباروري و نازايي IVF پی جی دی (PGD)


اي آر تي (ART)

ناباروری عوامل بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد و با توجه به این عوامل، روش‌های رفع مشکل هم بسیار زیاد است که بعضی‌هایشان بسیار ساده و بعضی‌هایشان هم سخت و پیچیده هستند؛ به همه این روش‌ها ART یا همان روش‌های کمک ناباروری می‌گویند و از مصرف دارو تا IVF و رحم جایگزین را در بر می‌گیرد.


مراحل انجام تحریک تخمدان

پس از انجام معاينات لازم،‌ آزمايش هاي روتين،‌ آزمايش هاي هورموني و عكس برداري از رحم براي اطمينان يافتن از بازبودن لوله هاي رحمي، خانم روز دوم يا سوم قاعدگي مراجعه مي كند و در اين روز سونوگرافي براي بردن وضعيت تخمدان و رحم انجام مي گيرد. سپس داروهاي لازم براي تحريك تخمك گذاري توسط پزشك تجويز مي شود كه نهايتا منجر به تخمك گذاري مي شود. دستورات تكميلي توسط پزشك به بيمار داده مي شود و سپس بيمار براي آزمايش مراجعه مي كند.


مركز ناباروري بيمارستان مادر و كودك غدير

مركز ناباروري بيمارستان مادر و كودك غدير با پيشرفته ترين تجهيزات و كادري مجرب مفتخر است كه به عنوان بزرگترين مركز ناباروري جنوب كشور نقش مهمي در كمك به بيماران نابارور انجام دهد.ivf مخفف چیست#آي وي اف#IVF#Infertility#ناباروري#نازايي#روش درمانی IVF#روش هاي درمان ناباروري#روش هاي درمان نازايي#لقاح آزمایشگاهی#لقاح خارج رحمي#ICSI#IUI#میکرواینجکشن#انتقال جنین#تحریک تخمک گذاری#پی جی دی#اي آر تي#ای یو ای#PGD#ART#کاشت جنین
اخبار
.تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بیمارستان مادر و کودک می باشد
طراحي و اجرا: واحد فناوري اطلاعات بيمارستان مادر و كودك غدير