بیماری آشالازی : دریچه تحتانی مری

تعداد بازديد: 6540
بيمارستان مادر و كودك غدير بیماری آشالازی : دریچه تحتانی مری آشالازی (به انگلیسی: Achalasia) بیماری نادری است که بر روی عضلانی مری تاثیر می گذارد. واژه آشالازی به معنای “عدم آرامش” است و به ناتوانی اسفنکتر تحتانی مری (یک حلقه عضلانی است که بین مری و معده قرار دارد) برای باز شدن و دادن اجازه ورود غذا به معده، اشاره دارد. با وجود این اختلال افراد مبتلا به آشالازی، مشکل بلع مواد غذایی دارند. علاوه بر عدم آرامش، آشالازی با اختلالات حرکت کرم وار مری و عدم هماهنگی در فعالیت عضلانی مری همراه است.


علت بيماري آشالازی

علت ایجاد این بیماری شناخته شده نیست.بیماران مبتلا به آشالازی دو مشکل در ناحیه مری دارند:
اول اینکه دو سوم تحتانی مری قادر نیست غذای موجود در مری را به سمت معده هدایت کند.
دوم اینکه اسفنگتر تحتانی مری که در حالت عادی مانع برگشت غذای داخل معده به مری می گردد و باید هنگام عبور غذا شل باشد,قادر به شل شدن نیست و به همین دلیل غذا نمی تواند به معده وارد شود و پشت اسفنگتر باقی می ماند.به این ترتیب حجم زیادی از غذا و مایعات در ناحیه تحتانی مری انباشته می گردد و آنرا متسع میکند.


علائم :

مهمترین علامت این بیماری بلع مشکل است که در مورد جامدات و یا مایعات وجود دارد. از علائم دیگر این بیماری میتوان به درد سینه ,برگشت غذای خورده شده به دهان,سوزش سردل,سخت آروغ زدن ,احساس پری و سنگینی در ناحیه گلو ,سکسکه و کاهش وزن اشاره کرد.


مراقبتهای تغذیه ای در آشالازی

  1.  ارائه غذاهای نیمه جامد یا مایع بر حسب تحمل بیمار
  2.   ارائه وعده های غذایی کوچک و مکرر بر حسب تحمل بیمار
  3.   کاهش پروتئین و کربوهیدرات و افزایش چربی رژیم به منظور کاهش ترشح معدی و کم کردن فشار اسفنکتر پایینی مری
  4.   پرهیز از غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد
  5.   پرهیز از مواد غذایی نظیر آب انواع مرکبات و غذاهای پر ادویه که در صورت ماندن در مری می توانند به مخاط آن صدمه وارد آورند.
  6.   مصرف رژیم کم فیبر در صورتی که بلع آن برای بیمار راحت تر باشد.


منابع

  1.  كتاب مراقبتهاي پرستاري داخلي جراحي برونر سودارث 2014
  2.   www.avayesalamati.comآشالازی#دریچه تحتانی مری#Achalasia#اختلال حرکتیِ مري#مشکل بلع مواد غذایی#درد سینه#برگشت غذا به دهان#سوزش سردل
اخبار
.تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بیمارستان مادر و کودک می باشد
طراحي و اجرا: واحد فناوري اطلاعات بيمارستان مادر و كودك غدير